AIUR-09-101K
Manufacturer:
Abracon Corporation
Mfr.Part #:
AIUR-09-101K
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors Radial Through Hole 100 µH 10 % 1.3 A 360 mΩ
ParameterValue
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)6.5 mm
Length6 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height6 mm
Radiation HardeningNo
Lead Diameter600 µm
Lead Pitch4 mm
Lead/Base StyleRadial
Current Rating1.3 A
DC Resistance (DCR)360 mΩ
Test Frequency1 kHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingUnshielded
Inductance100 µH
Core MaterialFerrite
Max DC Current1.3 A