| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| Length | 6 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 4 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 1.3 A |
| DC Resistance (DCR) | 360 mΩ |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 100 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1.3 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Type | Wirewound |
Stock: 136
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36933
Ext.Price$0.36933
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36933 | $0.36933 |
| 10 | $0.34967 | $3.49670 |
| 25 | $0.34748 | $8.68700 |
| 50 | $0.34531 | $17.26550 |
| 100 | $0.34315 | $34.31500 |
| 300 | $0.34101 | $102.30300 |
| 500 | $0.33888 | $169.44000 |
| 1000 | $0.33676 | $336.76000 |
| 3000 | $0.33466 | $1003.98000 |
| 5000 | $0.33257 | $1662.85000 |
